Biżuteria to nieodzowny element modnej stylizacji, który podkreśla kobiece piękno oraz indywidualność. Aby Twoja biżuteria na długo zachowała swój blask i pierwotny wygląd należy o nią odpowiednio dbać.

SREBRO

Metalem szlachetnym najczęściej stosowanym do wyrobu naszej biżuterii jest srebro. Jest to stosunkowo miękki metal, który w naturalny sposób rysuje się, matowieje i ulega stopniowemu zużyciu. Co więcej, pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, tlenu oraz wilgoci, srebro ulega naturalnym procesom chemicznym powodując tzw. oksydację metalu (czernienie i matowienie), w wyniku której pokrywa się czarnym nalotem – warstwą siarczku srebra. Można ją usunąć samodzielnie, za pomocą specjalnej ściereczki, bądź u jubilera. Ponadto kontakt biżuterii ze środkami chemicznymi, chlorem, siarką oraz kosmetykami (takimi jak np.: lakier do włosów, perfumy, balsamy, itp.) znacznie przyspiesza oksydację srebra i może dodatkowo przyczynić się do jego odbarwień oraz matowienia. Aby zapobiec w/w efektom oraz spowolnić naturalne zużycie naszej biżuterii warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Przede wszystkim należy unikać sytuacji powodujących mechaniczne ścieranie się powierzchni biżuterii i zawsze zdejmować ją na czas wszelkich czynności mogących narazić ją na zniszczenie (sprzątanie, gotowanie, majsterkowanie, itp.)

  2. Należy ograniczyć styczność biżuterii ze środkami chemicznymi oraz kosmetykami. Pamiętaj aby zawsze zdejmować biżuterię przed kąpielą i myciem rąk!

  3. Nie pozostawiaj srebrnej biżuterii w miejscach w których jest wilgoć ( łazienka, taras, sauna), w takim środowisku szybko zżółknie i zmatowieje.

  4. Odpowiednio przechowuj swoją biżuterię: w miejscu z ograniczonym dostępem tlenu, najlepiej w specjalnych kuferkach lub pudełkach do tego przeznaczonych, dobrze jeśli każdy element jest umieszczony osobno, np. owinięty czystą szmatką lub w hermetycznie zamykanym woreczku strunowym. W ten sposób zminimalizujemy proces oksydacji srebra i zapobiegniemy wzajemnemu rysowaniu się biżuterii. Delikatna biżuteria z łańcuszka jest wyjątkowo podatna na załamania, splątanie czy zerwanie dlatego należy ją zawsze zdejmować przed snem i przechowywać luźno zwiniętą oddzielnie od innej biżuterii.

  5. Aby biżuteria zachowała swój piękny wygląd, powinna być w miarę systematycznie czyszczona, w odpowiedni sposób. Zabrudzoną biżuterię można przemyć pod bieżącą, ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń, następnie wysuszyć i wypolerować za pomocą miękkiej szmatki (np. flanelowej). Nie wolno zostawić wilgotnej biżuterii. Nie zalecamy również do czyszczenia biżuterii stosowania pasty do zębów ze względu na obecne w niej związki fluoru i chloru. Jeśli chcemy odświeżyć biżuterię we własnym zakresie, sięgnijmy po profesjonalne, przeznaczone do tego środki (płyny, ściereczki), które można zakupić w sklepach jubilerskich.

    Stosując profesjonalne środki do czyszczenia biżuterii zawsze stosujmy się do instrukcji podanej na opakowaniu. Płyn do czyszczenia biżuterii jest substancją żrącą i należy zachować szczególną ostrożność przy jego użytkowaniu. Nie należy nim czyścić biżuterii zawierającej kamienie naturalne, zwłaszcza organiczne (bursztyn, koral, perła) oraz inne delikatne i wrażliwe na kontakt z wodą elementy, biżuterii oksydowanej, barwionej powierzchniowo czy powlekanej innymi metalami (np. pozłacanej).

    Optymalnym rozwiązaniem jest oddanie biżuterii w fachowe ręce złotnika - jubilera, który ją wypoleruje przy użyciu specjalnych past polerskich, a następnie podda kąpieli w myjce ultradźwiękowej. W ten sposób biżuteria odzyska dawny blask a po wszelkich powstałych w czasie użytkowania zarysowaniach nie będzie śladu.

Uwaga!

Biżuteria srebrna pozłacana, rodowana, oksydowana – tworząca cienką warstwę zewnętrzną wyrobu, ulega naturalnemu ścieraniu. Zmiana barwy takiej biżuterii nie jest wynikiem wady produktu i nie podlega reklamacji. Proces ten możemy jednak spowolnić stosując się do zasad dotyczących właściwego użytkowania i pielęgnacji biżuterii (patrz pkt 1-5). Podczas czyszczenia biżuterii zachowaj ostrożność, nie naciskaj zbyt mocno powierzchni metalu ani nie poleruj zbyt mocno, aby nie zetrzeć zewnętrznej warstwy rodu czy złota.

KAMIENIE JUBILERSKIE

Kamienie należą do najbardziej wytrzymałych tworów natury, ale nawet najtwardszy kamień jest narażony na wypadnięcie, pęknięcie lub ukruszenie powstałe wskutek uderzenia, upadku lub zgniecenia. Dlatego biżuterię z kamieniami zawsze należy zdejmować przed snem, pracami domowymi, zajęciami sportowymi, pracą fizyczną i innymi czynnościami mogącymi narazić ją na uszkodzenia mechaniczne. Należy również uważać aby podczas noszenia nie dochodziło do tarcia kamieni i ich obijania, gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie szlifu. Podobnie jak w przypadku srebra należy unikać kontaktu ze środkami chemicznymi, kosmetykami oraz przechowywać w suchym miejscu, z dala od wilgoci. Zwłaszcza kamienie organiczne takie jak perły, koral i bursztyn ze względu na swoją porowatość wymagają pod tym względem szczególnej ostrożności. Wyjątek stanowią opale, którym zbyt suche środowisko może przyczynić się do ich wysychania, pękania oraz utraty blasku. Dlatego, opale należy przechowywać w środowisku wilgotnym np. w woreczku z włożoną wilgotną watką. Niektóre kamienie, takie jak kwarce, opale, rubiny, ametysty, agaty oraz turkusy powinny unikać wystawiania na działanie promieni słonecznych i być przechowywane w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu.

Kamienie najlepiej myć wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do naczyń, można do tego użyć miękkiej szczoteczki a następnie wytrzeć do sucha szmatką. To w zupełności wystarczy, by przywrócić im pierwotny blask.

Uwaga!

Do produkcji naszej biżuterii wykorzystujemy wyłącznie naturalne kamienie, dlatego na ich powierzchni mogą występować drobne niedoskonałości - plamki, dziurki lub wewnętrzne spękania (inkluzje), których nie należy traktować jako wadę lecz cechę stanowiącą o niepowtarzalności i unikatowości pojedynczego egzemplarza. Kolor kamienia może się zmieniać w zależności od kąta padania światła (np. kamienie księżycowe, labradoryty). Pamiętaj również, że kamienienie tego samego rodzaju mogą delikatnie różnić się między sobą odcieniem, nawet jeśli pochodzą z tej samej kopalni. Zdarzają się też minimalne różnice w rozmiarach kamieni powstałe w trakcie ręcznej obróbki.

SKÓRA/MATERIAŁ

Elementy biżuterii wykonane ze skóry i materiałów tekstylnych takie jak rzemyki czy sznurki ulegają zużyciu, z czasem mogą się przecierać, rozciągać i odbarwiać.

Woda i silne środki czyszczące wypłukują naturalne oleje zawarte w skórze, czyniąc ją sztywną lub popękaną. W ramach codziennej pielęgnacji elementy skórzane wystarczy przecierać miękką, suchą szmatką. Ewentualne plamy z płynów należy usuwać natychmiast zanim substancja zdąży wsiąknąć w skórę lub na niej zaschnąć.

Biżuterię z elementami tekstylnymi podobnie jak w przypadku skórzanych należy chronić przed zamoczeniem i kontaktem z kosmetykami, zawsze zdejmować przed kąpielą lub sauną, aby uniknąć odbarwień oraz wypłukiwania się barwników. Żyłka jubilerska, którą stosujemy do produkcji biżuterii elastycznej jest najwyższej jakości. Przy odpowiednim dobraniu rozmiaru i prawidłowym użytkowaniu, zachowa swój okrągły kształt i właściwości elastyczne. Należy unikać sytuacji w których mogłoby dojść do szarpnięcia, zaczepienia i zerwania żyłki. Jeśli jednak dojdzie do jej rozciągnięcia lub uszkodzenia można ją bez problemu wymienić.

Produkt został dodany do listy życzeń