Jak prawidłowo zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

Dobrze dobrany pierścionek nie uciska, jest wygodny w noszeniu, jednocześnie jest na tyle dopasowany, że nie zsuwa się sam z palca np. podczas mycia rąk czy potrząsania dłonią. Przyjmuje się, że optymalny rozmiar pierścionka to taki, który przechodzi z lekkim oporem przez najszerszą kostkę palca i luźno oplata jego nasadę.

Sprawdź rozmiar u jubilera

Najpewniejszym sposobem jest sprawdzenie rozmiaru pierścionka u jubilera. Jeśli masz pierścionek, który odpowiada rozmiarowi palca, na którym będzie noszony nowy pierścionek, poproś jubilera o zmierzenie pierścionka na trzpieniu jubilerskim. Oprócz rozmiaru pierścionka dowiedz się także jaka średnica wewnętrzna mu odpowiada, pomoże Ci to przy zakupach pierścionka przez Internet.


* Jeśli nie posiadasz pierścionka, z którego możesz wziąć miarę, wówczas przymierz pierścionki w sklepie i określ rozmiar na podstawie tego, który na palcu leży najlepiej.

Zmierz pasujący pierścionek

W warunkach domowych możesz zmierzyć średnicę wewnętrzną pasującego pierścionka suwmiarką lub linijką. W przypadku tej metody istotne jest, aby mierzony pierścionek miał idealnie okrągły kształt. Pierścionek należy dokładnie zmierzyć w najszerszym miejscu, dla pewności porównując pomiary z co najmniej dwóch perspektyw a następnie wyciągnąć średnią (dodajemy pomiary do siebie i dzielimy przez ich ilość). Następnie sprawdź jaki rozmiar odpowiada średnicy wewnętrznej mierzonego pierścionka (patrz poniżej: Rozmiary pierścionków stosowane w Kuźni Srebra). Na przykład, jeśli zmierzona przez nas średnica obrączki ma 17,00 mm to odpowiada rozmiarowi jubilerskiemu 13. Jeśli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz rozmiar większy.

Zmierz palec

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego pierścionka do wymierzenia, możesz samodzielnie ustalić właściwy rozmiar na podstawie obwodu palca. Zanim to zrobisz uwzględnij poniższe uwagi:
- Każdy palec ma inny rozmiar, palce prawej ręki różnią się rozmiarem od palców lewej ręki nawet o 1 rozmiar,  dlatego upewnij się, że dokonujesz pomiaru na tej dłoni, na której zamierzasz nosić pierścionek.
- Palce mogą zmieniać swój rozmiar w ciągu dnia ze względu na takie czynniki jak: temperatura, aktywność fizyczna lub stan zdrowia. Dlatego zaleca się, by dla zapewnienia rzetelności pomiaru powtórzyć pomiary rozmiaru palca o różnych porach i w różnych dniach.
- Mierząc rozmiar palca należy uwzględnić obwód najszerszej kostki. Pierścionek powinien przechodzić przez staw z lekkim oporem.

Do wykonania pomiaru możesz użyć nitki lub cienkiej tasiemki (zwróć uwagę, aby nitka nie była rozciągliwa).
1. Delikatnie owiń ją wokół palca w jego najszerszej części, przy kostce.
2. Odetnij lub zaznacz miejsce, w którym nitka dokładnie owija palec.
3. Zmierz (co do milimetra!) otrzymaną długość linijką. Odczytany wynik porównaj z wartością obwodów wewnętrznych pierścionka w grafice przedstawionej poniżej. Wartość, która najlepiej odpowiada Twoim pomiarom, wskaże Twój rozmiar pierścionka.
* Należy pamiętać, że pomiary wykonywane w ten sposób mogą być obarczone błędem.

Rozmiary pierścionków stosowane w Kuźni Srebra:

Nie znalazłaś na stronie produktu swojego rozmiaru?

W Kuźni Srebra stosujemy powszechnie obowiązującą w Polsce rozmiarówkę. Jako producent biżuterii wykonujemy pełen zakres rozmiarów pierścionków, również tych niestandardowych, zarówno bardzo małych jak i bardzo dużych. Jeśli na stronie produktu nie znajdziesz swojego rozmiaru, skontaktuj się z nami, ustalimy szczegóły i wykonamy go specjalnie dla Ciebie.

Produkt został dodany do listy życzeń