Tygrysie Oko

Tygrysie Oko jest nieprzezroczystą, kruchą odmianą kwarcu, przybierającą ciepłe barwy: od złotawej, żółtej, aż po brązową. Ten półszlachetny, rzadki minerał o jedwabistym połysku wykazuje charakterystyczną migotliwość w postaci odbijającego się na powierzchni kamienia promienia światła przesuwającego się podczas jego obracania, przypominającego błysk źrenicy prawdziwego zwierzęcia. Tak zwany „efekt kociego oka” jest zasługą obecności utlenionych minerałów amfiboli (krokidolitu, tremolitu i crossytu) w postaci włóknistych wrostków ułożonych w jednym kierunku, po których to właśnie wędruje lśniące pasmo. Kwarcowe tygrysie oko zazwyczaj współwystępuje z kwarcowym sokolim okiem oraz z kwarcowym bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli. Tygrysie oko jest cennym i atrakcyjnym kamieniem kolekcjonerskim, wykorzystywanym chętnie w  jubilerstwie oraz do wyrobu drobnej galanterii ozdobnej jak i przedmiotów codziennego użytku, t.j.: puzderka, szkatułki, popielniczki, itp.

Występowanie tygrysiego oka odnotowano na terenach Australii, w RPA, USA, Meksyku, Rosji, Indiach i Birmie, a także na Madagaskarze.

W wielu tradycjach tygrysie oko uważany był za kamień szczęścia, radości i optymizmu. Powszechnie uważano go również za kamień, który miał przynosić bogactwo i sukces. W czasach starożytnego Rzymu żołnierze legionów używali go jako amuletu, który miał ich chronić w czasie bitwy. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa miał wyostrzać zmysły i dodawać energii.

W ezoteryce, tygrysie oko nadal traktuje się jako bardzo silny amulet, który pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie i siły witalne. Jego magiczna aura wprowadza w dobry nastrój, pomaga w definiowaniu i realizacji celów, daje jasność myśli i wzmacnia siłę woli, sprzyja koncentracji. Tygrysie oko wzmacnia naszą wewnętrzną siłę, która jest potrzebna do podejmowania nowych wyzwań i osiągania sukcesu. Skutecznie zwalcza lęki i pomaga odkryć własne możliwości oraz odblokować zdolności twórcze. Zalecany jest także osobom mającym problemy z trwonieniem pieniędzy, gdyż oko tygrysa uczy rozsądnie nimi gospodarować, przyciąga fortunę.

Według medycyny niekonwencjonalnej wspomaga leczenie złamań i chorób oczu. Przyłożony do oczu znosi ich ból i pieczenie spowodowane długą pracą przed monitorem komputera, likwiduje cienie i obrzęki oraz poprawia wzrok.  Wzmaga naturalne procesy samoleczenia, a także poprawia krążenie Kamień ten jest ponoć pomocny we wspomaganiu leczenia zaburzeń powstałych na skutek depresji czy obniżonego nastroju. Wycisza wszelkie lęki i niekontrolowaną nerwowość. Ponadto łagodzi symptomy astmy, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz alergii objawiającej się kaszlem, kichaniem i łzawieniem oczu.

Kamień ten jest szczególnie adresowany dla znaków zodiaku takich jak: Bliźnięta, Lew, Byk.Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń