Topaz Niebieski

Niebieski Topaz to wysoko ceniony w jubilerstwie kamień szlachetny z grupy krzemianów. Zwany jest również diamentem niewolników, rubinem brazylijskim czy szafirem wodnym. Topaz to krystalicznie przejrzysty, twardy klejnot. Intensywnie zabarwione niebieskie topazy występują w naturze bardzo rzadko i są niezwykle cenne. Dlatego od lat 70 tych XX wieku wprowadzono na rynek topazy o intensywnie niebieskiej barwie, które zostały poddane obróbce termicznej i promieniowaniu. Topazy te pierwotnie są bezbarwne, natomiast nadanie im intensywnie niebieskiej barwy uzyskuje się dzięki dodaniu domieszek kobaltu oraz podgrzewaniu. Taki zabieg jest powszechnie akceptowany i sprawia, że ten piękny, wyjątkowej jakości kamień jest bardziej dostępny.

Ze względu na intensywność koloru, rozróżnia się kilka odmian Niebieskiego Topazu a każda z nich ma swoją handlową nazwę:
London Blue – najciemniejszy z topazów, prawie granatowy, niekiedy z domieszką szarości.
Electric Blue – błękitny lub żywo niebieski,  znacznie jaśniejszy niż London Blue.
Sierra Blue – błękitny topaz o łagodnym kolorycie.
Swiss Blue – niebieski, o delikatnym wybarwieniu.
Sky Blue – łagodny, niebieski, dość blady kolor.
Light Blue – bardzo jasny, jedynie delikatnie zabarwiony na niebiesko.

Występowanie: Brazylia (największe na świecie złoża Topazu), USA (Kolorado, Kalifornia, Teksas, Utah, New Hampshire), Meksyk, Rosja, Ukraina, Sri Lanka, Pakistan, Chiny, Japonia, Madagaskar, Kenia, Zimbabwe, Nigeria, Australia, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania

Już w starożytności topaz był jednym z najbardziej cenionych i popularnych kamieni szlachetnych.
Błękitny topaz jest jednym z klejnotów znajdujących się w portugalskiej koronie królewskiej. A jeden z najpiękniejszych a zarazem największych na świecie błękitnych topazów – Topaz Adiel - możemy podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.  Liczy on ponad 20 tysięcy karatów! Jego obróbce podjął się znany i nagradzany gemmolog Richard Homer poświęcając temu zadaniu aż 5 lat przygotowań i rok ciężkiej pracy nad samym kamieniem.

Niebieski topaz jest wspaniałym amuletem pomagającym rozwiązywać trudne sytuacje i skomplikowane problemy. Jego błękitny kolor symbolizuje moc i siłę. Ponadto pomaga w zachowaniu równowagi emocjonalnej, łagodzi i wycisza. Emanuje ciepłem i spokojem. Nazywany jest "kamieniem radości" gdyż obdarza dobrym samopoczuciem oraz pogodą ducha, oddala smutki i złe myśli. Jest idealny dla osób mających trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi czy wyrażaniu własnych uczuć i emocji. Polecany jest również osobom pracującym w zawodach wymagających sprawności językowych: prawnikom, dziennikarzom, duchownym, itp. Ponoć rozjaśnia myśli, wzmacnia pamięć i rozwija zdolności retoryczne.
Według medycyny niekonwencjonalnej niebieski topaz opóźnia procesy starzenia i sprzyja długowieczności. Łagodzi bóle głowy i migreny. Przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji oraz pomaga obniżać zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Przypisany jest następującym znakom zodiaku: Bliźnięta, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Wodnik.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń