Topaz

Topaz jest minerałem z rodziny krzemianów, występującym w wielu rejonach świata. Topaz to jeden z najtwardszych minerałów, a jego kryształy cenione są ze względu na wysoki połysk, piękne ubarwienie oraz kształt. Kryształy topazu mogą osiągać nawet do 300 kilogramów, nic więc dziwnego, że najsłynniejsze okazy mają nawet kilkadziesiąt tysięcy karatów. Minerał ten w czystej postaci jest bezbarwny, ale w przyrodzie dzięki domieszkom różnych pierwiastków występuje w wielu barwnych odmianach i odcieniach począwszy od brązu poprzez różne tony i nasycenia niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego oraz fioletowego. Co ciekawe ich wartość potrafi zależeć bardziej od ich koloru niż rozmiaru. Najbardziej cennym pod względem jubilerskim jest  kamień o barwie  rudawo – pomarańczowej, pomarańczowo – czerwonej, znanym pod nazwą topaz imperialny. Ten rodzaj kamienia szlachetnego jest jednym z najcenniejszych i najdroższych. Swoją nazwę zawdzięcza rosyjskiemu carowi z XIX wieku, kiedy topazy były wydobywane głównie na Uralu, a ich posiadanie było przywilejem rodziny panującej.


Są dwie teorie na temat pochodzenia nazwy tego kamienia. Pierwsza mówi o tym, że pochodzi od  sanskryckiego słowa „topas” oznaczającego „ogień” nawiązującej do pomarańczowo-złotej barwy oraz blasku szlachetnych odmian tego minerału. Druga, że pochodzi od starogreckiej nazwy wyspy Topazios (obecnie Wyspa św. Jana lub Zabagard) skąd miały pochodzić jego najstarsze okazy.


Występowanie: Brazylia (największe złoża), Sri Lanka, USA, Pakistan, Ural, Nigeria i Madagaskar, Mozambik, Kenia, Zimbabwe, Indie, Japonia, Rosja, Czechy, Niemcy, Norwegia, Ukraina. W Polsce występuje w Górach Izerskich, Karkonoszach oraz okolicach Strzegomia i Strzelina . Rzadkie topazy imperialne są odnajdywane w osadach w Ouro Prêto, w Brazylii. Są tam wydobywane od 1760 roku i jak do tej pory, jest to jedyne znane na świecie miejsce, w których znajduje się ich złoże. Rzadkie różowe okazy są wydobywane w innych regionach Brazylii  oraz Pakistanie. Niebieskie kamienie pochodzą głównie z Uralu lub Syberii.


Topaz już w starożytności był jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni, ozdabiał insygnia królewskie, korony, berła, rękojeści białej broni, naczynia liturgiczne oraz inne przedmioty codziennego użytku zdobywając miano kamienia królewskiego oraz stając się symbolem przepychu i bogactwa.
Dla Egipcjan topaz o żółtej barwie symbolizuje Ra - boga słońca i dawcy życia. W Biblii brat Mojżesza, Aaron, nosił na piersiach biżuterię wykonaną z topazu, a w Apokalipsie św. Jana, kamień ten zdobi warstwę fundamentu Nowego Jeruzalem. Starożytni Grecy wierzyli w jego zdolność do dawania ludziom siły. W Indiach z kolei wierzono, iż noszony na sercu obdarza swojego właściciela urodą, inteligencją oraz długim życiem. W renesansie wierzono, że topazy chronią przed złymi urokami i klątwami zapewniając spokój ducha. Z kolei według marynarzy, kamień ten miał uspokajać burzliwy ocean.


Topaz to kamień, któremu przypisuje się wiele mistycznych zalet. Wnosi w życie spokój i harmonię, oraz dobrą fortunę. Uważa się, że topazy chronią zarówno nasze zdrowie, jak i portfele, a nawet nasze mieszkania! Ponoć trzymanie topazu w domu chroni przed pożarami i wszelakimi wypadkami.
Według medycyny niekonwencjonalnej pozytywnie wpływa na wątrobę i krążenie, a także bywa pomocny w leczeniu grypy, zwalczaniu wirusów i chorób oczu. Ma on też poprawiać pamięć i być przydatny osobom, których praca wymaga dobrze rozwiniętych zdolności retorycznych, na przykład prawnikom, dziennikarzom czy duchownym.

Według astrologii topaz wraz z cytrynem jest kamieniem urodzeniowym dla osób z listopada, choć niebieskie odmiany topazów związane są z grudniem i czwartą rocznicą ślubu. Topaz doskonale pasuje do osób urodzonych pod znakiem ryb lub skorpiona, podczas gdy niebieskie odmiany przypisywane są strzelcom i wodnikom.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń