Oliwin
Perydot to szlachetna, bardzo rzadko spotykana odmiana minerału oliwinu używana w jubilerstwie. Nazwa oliwin pochodzi od charakterystycznej oliwkowo-złocistej barwy minerału. Geneza nazwy perydotu związana jest natomiast z arabskim słowem faridat czyli „kamień”, bądź francuskim peritot tłumaczonym jako „nieczysty” (ze względu na liczne chemiczne domieszki w składzie minerału. Perydoty najczęściej wydobywane są ze skał magmowych – wyrzucane są razem z lawą przez wulkan podczas erupcji. Kryształy oliwinu najczęściej występują w odcieniu żółtawej, oliwkowej zieleni. Perydoty natomiast, dzięki sporej zawartości żelaza w swoim składzie chemicznym, posiadają bardzo rzadką intensywniejszą i ciemniejsza barwę butelkowej zieleni. Im bardziej intensywnie zielony i ciemny perydot, tym jego wartość jest wyższa. Najcenniejsze perydoty wydobywane są w Pakistanie i Birmie. Największy znaleziony kryształ znajduje się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie i ma 310 karatów. Perydot jest minerałem kosmicznym, jego sporych rozmiarów kryształy zawierał meteoryt zwany krasnojarskim, który w 1749 roku spadł nad wschodnią Syberią. Znaleziono go również w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust.
Ze względu na kruchość tych kamieni, należy uważać podczas ich pielęgnacji. Można myć je pod bieżącą wodą, a dla poprawy kondycji kamienia – wystawić na działanie promieni słonecznych.
W starożytności największym oliwinowym i perydotowym zagłębiem była egipska wyspa Topazios znajdująca się na Morzu Czerwonym (obecnie nosi ona nazwę Zabargad lub Wyspa św. Jana). Starożytna nazwa wyspy wskazuje, że
w ówczesnych czasach perydoty brane były mylnie za topazy, które mogą występować w wielu barwach.
Według niektórych historyków, słynna szmaragdowa kolekcja Kleopatry mogła faktycznie być złożona z perydotów. Przez wieki ludzie wierzyli, że kamienie zdobiące Relikwiarz Trzech Króli w katedrze św. Piotra i NMP w Kolonii były szmaragdami, a są one, w rzeczywistości perydotami.
Występowanie: Egipt, Kenia; Tanzania; Etiopia; USA; Meksyk; Czechy; Rosja – kryształy fajalitu ok. 10 cm (Kołyma), kryształy forsterytu ok. 16cm (Ural); w Polsce – na Dolnym Śląsku (w trzeciorzędowych bazaltach – najczęściej jest to chryzolit). Perydot:, Birma, , Pakistan (najcenniejsze), Australia, Brazylia, Chiny, Kenia, Meksyk Norwegia, RPA, Sri Lanca, Tanzania i USA (stany: Arizona, Hawaje, Nevada i Nowy Meksyk).
Barwa: odcienie zieleni, brązowa, czarna, biała lub bezbarwna.
Ten przyjazny, przynoszący szczęście kamień uważany jest za symbol sławy i godności, jest także "patronem" uzdrowicieli. Dodaje cierpliwości, wzmacnia zaufanie do siebie oraz asertywność. Redukuje stres, niepokój, irytację oraz poczucie winy. Sprzyja zachowaniu równowagi emocjonalnej, pozwala podnieść się po fizycznych, emocjonalnych i duchowych traumach, leczy zranione ego. Uważany jest również za kamień pieniędzy – ponoć przyciąga je oraz okoliczności pozwalające na ich zdobywanie. Doskonały duet to oliwin i cytryn – pierwszy przyciąga bogactwo, natomiast drugi pozwala je zatrzymać.
W dawnych czasach nosili go kupcy i bankierzy, gdyż wierzyli, że chroni ich majątki przed niepomyślnymi zdarzeniami.
Według medycyny niekonwencjonalnej pozytywnie wpływa na krążenie krwi i układ immunologiczny. Przyspiesza proces rekonwalescencji oraz ułatwia przyswajanie mikroelementów z pożywienia. Dawni medycy radzili pić wszelkie napoje zdrowotne z naczyń wykonanych z tego kamienia. Miało to zapewnić ich szybsze i skuteczniejsze działanie. Ponadto oliwin reguluje przemianę materii, przeciwdziała zaparciom i dolegliwościom jelitowym. W litoterapii i ezoteryce uważany jest za kamień uspokajający, odtruwający i uzdrawiający, zwłaszcza dla nerek, wątroby i trzustki.
W astrologii perydot przypisany jest jako talizman do miesiąca sierpnia, sprzyja zatem swoją energią urodzonym pod znakiem Raka i Lwa.
Powrót do Encyklopedii Kamieni