Larimar

Larimar zwany także „kamieniem delfina” jest rzadką odmianą pektolitu, minerału z gromady krzemianów. Został on najprawdopodobniej uformowany wiele lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Jego charakterystyczne zabarwienie zmienia się od białego poprzez jasnoniebieski aż do głębokiego błękitu. Jakość kamienia zależy od jego barwy, im bardziej błękitny tym bardziej pożądany i droższy. Występuje wyłącznie w Republice Dominikany (Karaiby) a jego wyjątkowa barwa przypomina kolor tamtejszych wód otaczających tropikalne plaże. Miejsce odkrycia znajduje się w południowo-zachodniej części w górskim regionie oddalonym 7 km od Morza Karaibskiego, w okolicy Barahona i Baoruco.
Lokalna historia głosi iż, przed laty znalazcy błękitnych kamieni przywieźli je jubilerowi w stolicy do oceny. Ten, oczarowany ich niebiańskim kolorem nazwał je Larimar: LARI od zdrobnienia imienia jego córki Larissy i MAR czyli z hiszpańskiego morze. Larimar jest materiałem jubilerskim, z którego często korzystają lokalni artyści oferując swoje wyroby biżuteryjne turystom.
W Santo Domingo znajduje się nawet chętnie odwiedzane Muzeum Larimaru.

Występowanie: Republika Dominikany

Barwa: Odcienie błękitu

Larimar jest niezwykłym kamieniem. Uważa się, że pomaga wziąć życie we własne ręce, wspiera w nadmiernym umartwianiu się, w stanach lękowych czy poczucia winy. Ułatwia zachować zimną krew w stresujących okolicznościach oraz wspiera konstruktywne myślenie i rozwiązywanie problemów. Ponadto pomaga odnaleźć i pozbyć się ograniczeń, które sami sobie stwarzamy. Wzmacnia wewnętrzny spokój i kreatywność.

Według medycyny niekonwencjonalnej larimar posiada bogate właściwości lecznicze. Ponieważ zawiera wapń, sód, krzem, mangan, siarkę, miedź i żelazo, działa na organizm poprzez skład minerałów. Usprawnia pracę mózgu, korzystnie wpływa na układ kostny: wzmacnia kości, stymuluje wzrost u dzieci, łagodzi ostre zapalenia stawów oraz bóle kończyn. Ponadto harmonizuje pracę wątroby i żołądka. Pobudza organizm do samoleczenia, pomaga lepiej zwalczać wirusy i bakterie. Zmniejsza nadwrażliwość na kontakt z alergenami roztoczy kurzu. Działa kojąco w bólu gardła i zapaleniu migdałków. Larimar jest cudownym kamieniem dla kobiet w ciąży. Ponoć chroni przed depresją poporodową oraz niweluje stres związany
z rodzicielstwem.

Polecany jest szczególnie osobom spod znaku Lwa.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń