Lapis Lazuli

Lapis lazuli – skała metamorficzna, której głównym składnikiem jest lazuryt - minerał z gromady krzemianów, zaliczany do grupy skaleniowców oraz inne minerały, z których najbardziej pożądanym jest piryt. Nazwa nawiązująca do pięknej barwy kamienia pochodzi od dwóch słów: z języka arabskiego - azul oraz z perskiego - lazhward oznaczających kolor niebieski i niebo. W kamieniach najlepszej jakości barwa jest rozmieszczona równomiernie, na ogół jednak jest plamista lub pasiasta.

Lapis lazuli stosowany był już w okresie prehistorycznym do ozdoby przedmiotów kultu, biżuterii, a także instrumentów muzycznych (m.in. harfy wydobyte z grobowców w Ur ). W Egipcie kamień zarezerwowany był wyłącznie dla faraonów, a jego wartość wielokrotnie przekraczała cenę złota. Złota maska pośmiertna Tutenhamona została ozdobiona niebieskimi płatkami lapis lazuli, a Kleopatra używała sproszkowanej formy tego kamienia jako cienia do powiek. W wiekach średnich był nieodłącznym elementem wizerunku Marii Królowej Nieba. Bogate dekoracje wykonane z tego kamienia można znaleźć w zamkach bawarskiego króla Ludwika II. Również caryca Katarzyna II nakazała wyłożyć nim jedną z sal w swoim pałacu.

Występowanie: Afganistan (w Hindukuszu – Badachszan, eksploatowane ponad 6 tys. lat; najlepsze kamienie i źródło rodzimej ultramaryny), wydobywa się bloki ponad 100 kg, Rosja (nad Bajkałem, odkryte w 1851 r. – kamienie jasnoniebieskie z domieszką pirytu), wydobywa się bloki ponad 60 kg, Chile (na północ od Santiago), USA (Kalifornia – niebieskoszary z białymi plamkami, Kolorado – ciemnoniebieski), Birma, Angola, Rwanda, RPA, Włochy.

Barwa: niebieska, granatowa, fioletowa

Lapis lazuli nazywany jest „kamieniem nieba” oraz „kamieniem Bogów”. Jego błękitna barwa symbolizuje idealizm, ofiarność, oddanie oraz bezinteresowność. Lapis lazuli stał się również atrybutem kobiecości i duchowej miłości. Sprzyja budowaniu pozytywnych relacji: przyjaźni i harmonii w związkach. Ponadto uważany jest za kamień inspiracji, prawdy i mądrości. Wzmaga życiową energię, pobudza kreatywność oraz abstrakcyjne myślenie, usuwa niepokój, dodaje odwagi i pozwala lepiej wyrazić siebie. Ponoć potrafi przewidywać przyszłość, schowany pod poduszką wywołuje prorocze sny.

Według medycyny niekonwencjonalnej posiada właściwości lecznicze. Podobno jest skuteczny przy zwalczaniu chorób gardła. Ponadto wzmacnia system odpornościowy organizmu, leczy zatoki, łagodzi objawy stresu i bezsenności.
W przeszłości plemiona romańskie używały tego kamienia do zwiększenia popytu seksualnego, wierzono również, że lapis lazuli wzmacnia siłę ramion i nóg. Egipcjanie natomiast używali go przy zwalczaniu gorączki, skurczów i cholery.

Lapis lazuli jest doskonałym amuletem dla następujących znaków zodiaku: Strzelec, Ryby, Koziorożec, Wodnik.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń