Labradoryt

Nazwa Labradoryt odnosi się do magmowej skały głębinowej, której główny skład stanowi labrador-minerał z gromady krzemianów, a dokładniej-skaleń zaliczany do grupy plagioklazów. Nazwa minerału pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, gdzie w XVII wieku został po raz pierwszy znaleziony, opisany, gdzie do dzisiaj występują liczne jego złoża. Labrador chociaż jest minerałem o szarej barwie wykazuje specyficzną grę barw w odcieniach niebieskich, fioletowych, złocistych, zielonych i miedzianych. Zjawisko to stanowi rodzaj iryzacji określanej mianem labradoryzacji. Oprócz branży jubilerskiej, polerowany labradoryt stosowany jest także w budownictwie jako materiał okładzinowy.
Według Eskimoskiej legendy, niezwykłe migotanie na powierzchni labradorytu to pozostałość Zorzy Polarnej, która niegdyś została uwięziona w skałach. Uwolnił ją dzielny wojownik, rzucając ostrzem swej włóczni w ścianę skalną. Jednak część Zorzy pozostała w skale na zawsze, nadając jej piękny charakterystyczny dla Labradorytu blask.

Występowanie: Kanada, USA, Meksyk, Australia, Finlandia, Polska, Madagaskar, Rosja

Barwa: ciemnoszara, szara, z metaliczną grą barw niebieskiej, niebieskozielonej i żółtej; bywa także przezroczysty

Labradoryt to kamień który przynosi szczęście, entuzjazm oraz wiarę w siebie i własne możliwości. Nazywany jest kamieniem odwagi. Wspomaga twórcze myślenie i kreatywność, pobudza energię niezbędną do realizacji zamierzonych celów. Korzystnie wpływa na koncentrację. Pomaga w pokonywaniu nieśmiałości, rozwija silną wolę i poczucie własnej wartości. Uspokaja, wycisza, koi skołatane nerwy, rozprasza i pochłania negatywne wpływy z otoczenia.

Według medycyny niekonwencjonalnej labradoryt przynosi ulgę w chorobach oczu i mózgu. Polecany jest osobom cierpiącym na reumatyzm i artretyzm. Poprawia kondycję tkanki kostnej, łagodzi dolegliwości kręgosłupa i bóle stawów. Pomaga również oczyścić ciało z toksyn i spowolnić proces starzenia się. Labradoryt jest doskonałym kamieniem dla kobiet chcących stracić na wadze, gdyż reguluje problemy trawienne i poprawia metabolizm. Pobudza aktywność fizyczną, dodaje energii niezbędnej do podjęcia działania.


Polecany szczególnie osobom spod znaku: Koziorożca, Ryb, Wodnika i Raka


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń