Kwarc Dymny

Kwarc Dymny jest minerałem należącym do jednej z wielu odmian Kwarcu. Nazwa nawiązuje do jego charakterystycznego dymnego zabarwienia. Kryształy kwarcu dymnego występują w kolorach od blado - beżowego przez wszelkie odcienie brązu aż do barwy ciemnobrunatnej lub prawie czarnej. Ciemne zabarwienie jest wynikiem oddziaływania promieniowania radioaktywnego na Kwarc bezbarwny, znany pod nazwą Kryształ Górski. Podobny efekt można uzyskać w warunkach laboratoryjnych. W procesie ogrzewania kwarc dymny ulega odbarwieniu a przy umiejętnym ogrzewaniu może przybrać żółtą barwę cytrynu. Niektóre kamienie posiadają igiełkowe wrostki złocistego rutylu (tlenek tytanu), taki kwarc nazywany jest Kwarcem Rutylowym.
Sama nazwa „Kwarc” pochodzi od starogermańskiego słowa „kwarr” („quarz”) używanego przez niemieckich górników do określenia tego kamienia i oznaczającego „zgrzyt”, oraz od słowiańskiego słowa „kwadry” i greckiego „krystallos” oznaczających odpowiednio „twardy” oraz „lód”.
Kwarc dymny ze względu na łatwość obróbki już od czasów starożytnych znajduje swoje zastosowanie w jubilerstwie i zdobnictwie. Największą popularność zyskał w Szkocji, gdzie bywa nazywany kwarcem z Cairngorm od nazwy szkockiego łańcucha górskiego, gdzie znajdują się jedne z jego największych złóż. Szkoci wykorzystują go między innymi do zdobienia swoich strojów narodowych.

Występowanie: Przełęcz Furka w Alpach, Brazylia, Francja, Birma, USA, Madagaskar, Japonia, Rosja, Australia, Mozambik, Szkocja, Włochy, Ukraina, Kazachstan. W Polsce na Dolnym Śląsku, w okolicach Strzelina (zwłaszcza w Jegłowej), w Karkonoszach, w Górach Izerskich, Tatrach oraz w Górach Świętokrzyskich.

Barwa: jasna bądź ciemnobrunatna.

Kwarc Dymny to kamień polecany osobom nieśmiałym, niezdecydowanym, którym brakuje odwagi do podejmowania życiowych zmian czy wyzwań z obawy przed nieznanym. Pomaga otworzyć się na nowe możliwości, odgania nieracjonalne lęki, pozwala oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń i bierności.
Energia Kwarcu Dymnego neutralizuje również niekorzystne pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia codziennego użytku, takie jak: komputer, telefon komórkowy, telewizor, lodówka, itp. Ogranicza również negatywny wpływ zanieczyszczenia środowiska na nasz organizm.

Kwarc Dymny, według medycyny niekonwencjonalnej działa na wszelkie dolegliwości jelitowe oraz wspomaga pracę nadnerczy. Stosowany jest przy leczeniu bezpłodności, w schorzeniach serca oraz w zaburzeniach neurologicznych. Przeciwdziała depresji i melancholii, wspiera w walce z nałogami.

Kamień dla osób spod znaku: Koziorożca, Lwa i Bliźniąt.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń