Kwarc

Kwarc to bogata i powszechnie spotykana rodzina minerałów. Jego nazwa wywodzi się od starogermańskiego słowa kwarr co oznacza zgrzyt (tak określali ten minerał niemieccy górnicy) lub słowiańskiego słowa kwardy czyli twardy. W skali Mosha minerał ten osiąga 7 stopień twardości. Zbudowany jest głównie z krzemionki ( dwutlenku krzemu, SiO₂ ). Kwarce dzielą się na dwie zasadnicze grupy: kwarce makrokrystaliczne o kryształach dostrzegalnych gołym okiem i transparentnych barwach (takich jak: ametyst, kryształ górski, cytryn, praz) oraz kwarce mikrokrystaliczne (nazywane także skrytokrystalicznymi) o kryształach widocznych pod mikroskopem, dla ludzkiego oka postrzeganych jako nieprzezroczyste. Zalicza się do nich: m.in.:  agat, chryzopraz, heliotrop, jaspis, karneol, agat mszysty, sard.
Kwarc tworzy wiele barwnych odmian (od koloru pomiędzy bielą, a szarością aż do niemal czerni) i chociaż jest pospolitym minerałem, to jednak jego niektóre odmiany są cenionymi kamieniami ozdobnymi. Należą do nich: bezbarwny - kryształ górski, biały - kwarc mleczny, żółty - cytryn, różowy - kwarc różowy, zielony - awenturyn, fioletowy – ametyst, brązowy - kwarc dymny, ciemnoszary i czarny – morion. Kwarc często zawiera inkluzje gazowe, ciekłe oraz stałe. Mineralne inkluzje stałe odpowiadają za różnorodność kolorów oraz powstawanie ciekawych efektów optycznych takich jak: asteryzm, iryzacja, opalescencja, awenturyzacja. Włókniste wrostki azbestu czy krokidolitu odpowiadają za migotliwe odmiany kwarcu znane jako: tygrysie oko, kocie oko oraz bawole oko. Inne kwarce zawierające wrostki, określane odrębnymi nazwami to np. kwarc rutylowy, kwarc turmalinowy.

Występowanie: Kwarc jest rozpowszechnionym minerałem na świecie, występuje m.in. w Brazylii, USA, Kanadzie, Boliwii, Kazachstanie, Rosji, na Ukrainie, w Mongolii, Szwajcarii, Austrii i na Madagaskarze. W Polsce spotykany jest na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach oraz Górach Izerskich.
Kwarc ma bardzo szerokie zastosowanie, a wyroby z niego powstawały już w epoce paleolitu. Kwarc wykorzystuje się w jubilerstwie, do produkcji ceramiki, materiałów ściernych, sprzętu medycznego i elektronicznego (m.in. zegarków kwarcowych)  a także w przemyśle optycznym, pierwsze okulary, które pojawiły się w Europie (XIII wiek) były wykonane właśnie z kryształu górskiego.

Kwarc jest minerałem cenionym również w medycynie naturalnej, według której skutecznie zwalcza stres, pomaga przy bezsenności, przeciwdziała chorobom i wspomaga działanie układu immunologicznego. Kwarc harmonizuje i ciało i umysł, neutralizuje negatywne energie, oraz chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym z domowych urządzeń elektrycznych (dlatego warto ustawić go w pobliżu telewizora czy komputera).


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń