Howlit
Howlit to rzadki minerał z grupy krzemianów o mlecznobiałej barwie, często poprzecinany czarnymi lub ciemnobrązowymi żyłkami. Charakteryzuje się stosunkowo niedużą twardością: 3-3,5 w skali Mohsa lecz mimo to często wykorzystywany jest jako kamień dekoracyjny i jubilerski. Po raz pierwszy na ślad tego minerału natrafiono w kamieniołomach gipsu w Nowej Szkocji a jego nazwa pochodzi od nazwiska kanadyjskiego chemika i mineraloga Henry'ego Howa, który jako pierwszy opisał ten minerał i określił jego skład chemiczny.
Charakterystyczną właściwością howlitu jest jego porowata struktura, dzięki której jest niezwykle podatny na działanie barwników, imitując inne kamienie. Zabarwiony na czerwono przypomina koral, na niebiesko – lapis lazuli, zaś barwiony na turkusowo, ze względu na obecność ciemnych żyłek, dobrze imituje turkus nazywany wówczas turkmenitem.
Występuje w Kandzie oraz USA. Największe okazy pochodzą z pustyni Mojawe - ich masa dochodzi do kilkuset kg.
Howlit jest minerałem mądrości, otwiera umysł, uspokaja, uczy cierpliwości, jest doskonałym kamieniem do medytacji. Wyciszając i eliminując wszelkie napięcia, wpływa na spokojny sen. Jest kamieniem polecanym osobom uczącym się gdyż stymuluje wyobraźnię poprawia pamięć i koncentrację.
W medycynie niekonwencjonalnej howlit stosowany jest przy bólach fizycznych. Ponoć wzmacnia układ odpornościowy i przemianę materii.
Szczególnie polecany jest dla: Bliźniąt, Raka oraz Strzelca.
Powrót do Encyklopedii Kamieni