Granat

Przez nazwę „granat” rozumie się grupę ponad dziesięciu różnych minerałów z gromady krzemianów o podobnym składzie chemicznym. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus – ziarno, granat, owoc granatu, która została nadana ze względu na okrągławe kształty lub podobieństwo do pestek owoców drzewa granatowego. Bez wątpienia kolor czerwony i bordowy tego kamienia jest najczęściej spotykanym w przyrodzie, jednak występuje on w bardzo szerokiej palecie barw od brunatnej, przez zieloną, żółtą, do bezbarwnej (poza niebieską). Niezwykle cenną odmianą jubilerską są pozyskiwane w Indiach czarne okazy, które po oszlifowaniu dają efekt kociego oka.

Granaty mają nie tylko wiele odcieni, ale również nazw określających ich poszczególne odmiany: Almadyn, Pirop, Spessartyn, Mandaryn, Uwarowit, Grossular, Andradyt.

Pirop – to najbardziej znany i najczęściej stosowany w celach zdobniczych granat. Ma piękną rubinowoczerwoną barwę. Występuje również w odcieniach ciemnoczerwonym, aż do czarnego, niekiedy z niezbyt pożądanym odcieniem żółtawym. Nazwa pochodzi od greckiego - piropos, czyli podobny do ognia. Oprócz zastosowań jubilerskich, piropy są doskonałym materiałem do produkcji wierteł i narzędzi szlifierskich. Często wykorzystuje się je jako materiał wskaźnikowy wspomagający proces poszukiwania diamentów.

Almandyn - ma  barwę ciemnoczerwoną, fioletowo czerwoną przez brunatnoczerwoną aż do prawie czarnej. W świetle sztucznym almandyn ma często lekki odcień pomarańczowy. Niegdyś najpiękniejsze okazy szlifowano w Azji Mniejszej, w miejscowości Alabanda (dzisiejsza Turcja) i to właśnie od niej kamień ten zawdzięcza swoją nazwę

Grossular - jest jaśniejszej barwy niż pozostałe odmiany granatów, bywa również bezbarwny. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy agrestu - Ribes grossularia. Do grupy grossularu zaliczamy przede wszystkim odmiany takie jak: Hessonit, Leukogranat, Katoit oraz najbardziej porządany – Tsavoryt.

Tsaworyt – żywozielony grossular odkryty w 1974r. Jego nazwa pochodzi od Parku Narodowego Tsavo i została nadana przez Tiffany and Co. Pochodzi z Kenii i Tanzanii.

Spessartyn – o barwie brunatnej, brunatnoczerwonej, pomarańczowoczerwonej, niekiedy z odcieniem fioletowym. Nawa pochodzi od miejscowości Spessart w Niemczech (Bawaria).

Mandaryn (odmiana Spessartynu) – Jego mandarynkowa nazwa nawiązuje do jego pięknej, jasnopomarańczowej barwy.

Uwarowit – to niezwykle rzadka i cenna odmiana granatu o szmaragdowozielonej barwie. Jest to jedyny minerał
w grupie granatów, który jest zawsze zielony. Jego kryształy są bardzo małe i dlatego rzadko używany jest w celach jubilerskich. Nazwany ku czci księcia Siergieja Siemionowicza Uwarowa, carskiego ministra oświaty, który jako pierwszy opisał ten kamień

Andradyt – którego nazwa pochodzi od mineraloga J. B. d’Andrada, w zależności od składu chemicznego ma różne barwy. Na uwagę jednak zasługuje jego  zielona odmiana - demantoid, który posiada wyjątkową zdolność tęczowego rozszczepiania światła, co wywołuje iskrzenie - efekty optyczne typowe dla diamentu. Stąd też jego nazwa - demantoid, czyli podobny do diamentu. Kamień ten uwielbiany był przez mistrza jubilerów francuskich- Carla Fabergé.

Rodolit – to odmiana różowa granatu, kryształ pośredni między piropem i almandynem.

Granaty pomimo iż są minerałami stosunkowo twardymi bywają kruche, należy chronić je przed nagłymi zmianami temperatur, gorącą wodą oraz kwasami.

Występowanie: Najbardziej liczące się znaleziska granatów pochodzą z Czech, Węgier, obu Ameryk, Afryki, Brazylii, Cejlonu, Szkocji, Azji Mniejszej, Bawarii, Tyrolu, Cejlonu, Madagaskaru i Australii. Występują w RPA – typowy "produkt odpadowy" przy eksploatacji diamentów, Finlandii a także w Polsce (Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, Karkonosze, Góry Izerskie, Pogórze Izerskie).

Barwa: brunatna, czerwona, fioletowa, purpurowa, różowa, żółta, zielona, czarna, bezbarwna

Granaty znane były już  w starożytności, przypisywano im niezwykłą moc. Zgodnie z hebrajską legendą Noe oświetlał Arkę właśnie tym kamieniem, zaś dwanaście granatów symbolizowało dwanaście pokoleń Izraela. Później także chrześcijanie wykorzystywali je jako znak ofiary Chrystusa. Krzyżowcy podczas swoich wypraw do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Granaty można  znaleźć w biżuterii  z początków ery czasów egipskich, greckich i rzymskich. Granat był wówczas używany jako talizman mający chronić jego właściciela przed złem i klęską. Natomiast w średniowieczu wierzono iż, biżuteria z tym kamieniem chroni przed chorobami i sennymi koszmarami. Wzmianki o mocy granatu znajdujemy również w wedyjskiej astrologii – miał on chronić przed złem, wyrządzanym przez niebiańską istotę o imieniu Rahu. Dla większości plemion indiańskich był to święty kamień, zarezerwowany dla najwyższych bóstw.

Granat uznawany jest za kamień sukcesu gdyż wzmacnia siłę woli, logiczne myślenie i motywację wewnętrzną, dodaje pewności siebie oraz wiary we własne siły i możliwości. Granat to również „kamień romantycznej miłości i pasji”, ponoć rozbudza namiętność i wzmaga energię seksualną.

Według medycyny niekonwencjonalnej pomaga walczyć z depresją. Ponadto reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia serce, wspomaga układ krążenia oraz funkcjonowanie gospodarki termicznej, niweluje chroniczne marznięcie. Usprawnia pracę jelit
i czynności układu rozrodczego. Zwiększa sprawność i aktywność seksualną. Ma pozytywny wpływ na regulację tarczycy oraz pracę śledziony.


Granat jest kamieniem styczniowym. Idealnie nadaje się dla takich znaków zodiaku jak: Baran, Skorpion, Strzelec, Koziorożec i Wodnik.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń