Cytryn

Cytryn (żółty kwarc) należy do kamieni szlachetnych, jest rzadkim minerałem, którego nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa: citrin (żółty); łac. citrus (drzewo cytrusowe). Jego żółte zabarwienie, spowodowane obecnością małych wrostków (inkluzji) wodorotlenku żelaza jest bardzo rzadko spotykane w naturze, dlatego częstym działaniem jubilerskim dla osiągnięcia kamienia podobnego do naturalnego Cytrynu jest wygrzewanie Ametystu lub Kwarcu dymnego. W temperaturze 470 °C Ametyst staje się jasnożółty, a przy temperaturze 550–560 °C – osiąga kolor ciemno- lub czerwonobrunatny. Wszystkie wyprażane Cytryny wykazują czerwonawy odcień, podczas gdy naturalny cytryn jest zwykle bladożółty. Najwyżej cenione Cytryny mają kolor ciemnopomarańczowy i zwane są Cytrynami Madeira ze względu na podobieństwo swojej barwy do wina Madeira. Czasami Cytryn tworzy dwubarwne formy będące w części cytrynem, a w części ametystem, wówczas nazywany jest ametrynem.

Występowanie: Najbardziej czyste i największe kryształy pochodzą z Campo Belo, Sete Lagoas, Minas Gerais
w Brazylii. Oprócz tego na Uralu – Rosja i Madagaskarze. W innych złożach rzadko spotyka się okazy o wartości jubilerskiej: Kazachstan, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania. W Polsce występuje koło Jeleniej Góry i Nowej Rudy w Sudetach.

Barwa: żółta do ciemnopomarańczowej

Cytryn uważany jest za kamień optymizmu, radości i szczęścia gdyż wzmaga pewność siebie, wzmacnia silną wolę
i kreatywność. Jest też „kamieniem dobrobytu”. Przyciąga dobre okazje, zdarzenia i ludzi. Pomaga rozwiązywać problemy, napawa optymizmem oraz entuzjazmem, uczy cieszyć się życiem. Z tego względu pomocny jest przy leczeniu depresji, lęków
i fobii, skutecznie eliminuje skłonności autodestrukcyjne. Działa mocno energetyzująco, jest pomocny w sprawach codziennych, gdyż otwiera umysł na pozytywne myślenie i nowe rozwiązania. Sprzyja lepszemu poznaniu siebie i wytyczaniu nowych kierunków w życiu. Przynosi nadzieję i uśmiech.

Według medycyny niekonwencjonalnej cytryn podwyższa zdolności regeneracyjne organizmu, poprawia krążenie oraz usprawnia pracę systemu trawiennego.

Kamień dla osób spod znaku: Bliźniąt, Panny i Lwa


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń