Chalcedon
Chalcedon to pospolity, szeroko rozpowszechniony minerał, odmiana skrytokrystalicznej krzemionki (SiO2) zbudowanej z kwarcu i moganitu. Jego twardość wynosi od 6,5 do 7 w skali Mohsa. Nazwa tego kamienia pochodzi od miasta Chalkedon położonego nad Zatoką Bosfor w Azji Mniejszej. Termin chalcedon stosuje się dwojako: do określenia całej grupy kwarców mikrokrystalicznych takich, jak np. agat, chryzopraz, heliotrop, krzemień, jaspis, karneol, onyks czy sard oraz do jego niebieskoszarej odmiany, czyli chalcedonu właściwego.
Chalcedon właściwy jest przeświecający bądź mętny, ma barwę niebieskawą, białoszarą, wykazuje niebieskawo-białą fluorescencje. Obok koloru niebieskiego, mlecznego i szarego pojawiają się kolory fioletu bądź różu. Ponieważ jest to dość porowaty minerał, daje się go bez trudu barwić na wiele kolorów. Dlatego większość kolorowych chalcedonów na rynku jest sztucznie barwionych przez człowieka. Wyjątek stanowi Chalcedon Chromowy pochodzący z Zimbabwe, który swoje naturalne zielone zabarwienie zawdzięcza domieszkom chromu.
Występowanie: Chalcedon występuje m.in.: w Brazylii, Indiach, Malawi, Namibii, Sri Lance, Urugwaju, USA, Zimbabwe, na Madagaskarze, na Słowacji, Islandii, w Niemczech oraz Rumuni. W Polsce chalcedony można spotkać w okolicach Szklar (chryzopraz), Złotoryi i Lwówka (agat) oraz Wałbrzycha (karneol).
Chalcedon wykorzystywany był już ok. 8000 lat temu do wyrobu narzędzi, w starożytności wykonywano z niego także pieczęcie, portrety (kamee) oraz amulety. Obecnie stanowi atrakcyjny i ceniony kamień kolekcjonerski i ozdobny. Poza jubilerstwem, znajduje także zastosowanie w mechanice precyzyjnej, jako kamień okładzinowy oraz surowiec do wyrobu między innymi moździerzy.
Chalcedon nazywany jest kamieniem braterstwa, uważany przez rdzenną ludność amerykańską za święty, miał zwiększać poczucie braterstwa oraz dobrej woli. Uważa się, że Chalcedon chroni przed negatywnymi wpływami, wprowadza porządek, harmonię oraz spokój wewnętrzny. Zwiększa nasze siły witalne i sprawia, że jesteśmy bardziej wytrwali i odporni na wszelkie czynniki stresogenne . Określany jest także kamieniem mówców – gdyż dodaje pewności oraz elokwencji pomocnej podczas wystąpień publicznych. Ponoć przynosi szczęście w sprawach prawnych oraz jest amuletem chroniącym przed zagrożeniami związanymi z wodą.
Według medycyny niekonwencjonalnej pomaga w dolegliwościach woreczka żółciowego, układu krążenia oraz strun głosowych a także koi bóle migrenowe.
Kamień w szczególności polecany jest dla osób spod znaku: Bliźniąt, Wagi, Strzelca i Skorpiona.
Powrót do Encyklopedii Kamieni