Ametyst

Ametyst jest odmianą kwarcu mlecznego o fioletowej barwie. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza "trzeźwy" - według greckich wierzeń, picie wina z czar ametystowych zabezpieczało pijącego przed upiciem się. Swoją barwę kamień zawdzięcza obecności glinu i żelaza. Intensywność koloru nie zmienia się do 250°, natomiast podgrzewany powyżej tej temperatury ametyst staje się bezbarwny. Przy 400° - 500° fioletowy ametyst staje się zielony, cytrynowy i ponownie traci kolor, stając się bezbarwny po podgrzaniu do 600 °C. Ametysty były często umieszczane w klejnotach koronnych (berło Katarzyny Wielkiej; berło królów brytyjskich). Najbardziej znany oszlifowany ametyst znajduje się w Muzeum Brytyjskim w Londynie (343 karata), natomiast największy okaz znajduje się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie (1362 karata).

Występowanie: Brazylia (największe złoża) – Bahia, Minas Gerais, Mato Grosso, Urugwaj - Artigas, Iran, USA – Montana, Georgia, Arizona, Rosja – Ural, w rejonie Jakucka, na Płw. Kolskim, Niemcy, Sri Lanka, Madagaskar, w Alpach. Polska – okolice Szklarskiej Poręby.

Barwa: fioletowa, purpurowa, purpurowo fioletowa

Ametyst nazywany jest „kamieniem harmonii i relaksu”. Pozwala uwolnić umysł od negatywnych myśli, problemów i ogólnego zmęczenia. Przywraca wewnętrzną równowagę, przynosi spokój i pomaga w walce ze stresem. Przypisuje mu się moc oczyszczania miejsc (biur, mieszkań) z negatywnej energii. Pomaga w łagodzeniu konfliktów, zarówno tych osobistych jak i zawodowych. W Chinach użyczano ametyst osobom uwikłanym w procesy sądowe, wierząc że przyniesie im pozytywny wynik w procesie.

Według medycyny niekonwencjonalnej ametyst ma zastosowanie we wszelkich dolegliwościach o podłożu nerwowym. Łagodzi bóle głowy i migreny, pomaga w bezsenności zapewniając zdrowy i spokojny sen. Sprzyja pozbywaniu się urazów psychicznych oraz łagodzi objawy chorób o podłożu nerwowym, wspiera w leczeniu nałogów. Reguluje przemianę materii.

Kamień dla osób spod znaku: Barana, Ryb, Panny, Wodnika, Koziorożca

Ametyst zielony

Ametyst Zielony to kamień szlachetny będący ciemnozieloną odmianą Kwarcu. Swoją piękną barwę uzyskuje w procesie ogrzewania w temperaturze 400-500° ametystów fioletowych lub naświetlania promieniowaniem jonizującym niektórych bezbarwnych odmian Kwarcu.

Ametyst Zielony podobnie jak fioletowy pomaga zachować równowagę fizyczną i duchową, jednocześnie dodaje siły i odwagi w dążeniu do realizacji wytyczonych celów czy życiowych zmian.

Według medycyny niekonwencjonalnej łagodzi dolegliwości związane z sercem i układem krążenia. Wycisza, niweluje wewnętrzny niepokój i nerwowość. Ponadto pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i odporność.


Powrót do Encyklopedii Kamieni


Produkt został dodany do listy życzeń