Amazonit
Amazonit to minerał z gromady krzemianów zaliczany do kamieni półszlachetnych. To kamień o twardości 6-6,5 w skali Mohsa, szklistym oraz woskowym połysku, zwykle nieprzezroczysty, choć czasem bywa przeświecający, natomiast przezroczyste okazy zdarzają się niezmierne rzadko. Swoim niespotykanym zielonkawoniebieskim kolorem przywodzi na myśl tropikalne wody Ameryki Południowej a jego nazwa pochodzi od płynącej przez Brazylię, Kolumbię oraz Peru rzeki Amazonki. Wbrew jednak sugerującej nazwie, minerał ten w Amazonii nie występuje.
Występowanie: Spotykany jest za to w Brazylii, znaczące źródła znajdują się również w USA (przede wszystkim w stanie Kolorado), Australii, na Madagaskarze oraz w Rosji. Szczególnie duże, ponad metrowe okazy pochodzą z Miass w Górach Ilmeńskich na Uralu. Mniejsze złoża tego kamienia spotyka się w RPA, Mozambiku, Zimbabwe, Namibii, Tanzanii, Kenii, Indiach, Libii, Chinach, Niemczech, Norwegii, Włoszech oraz Czechach. W Polsce znajdziemy złoża amazonitu na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich, jednak kamienie znajdowane w naszym kraju są niewielkie – mają zaledwie kilka centymetrów.
Amazonit słynie z jedynej w swoim rodzaju zielonkawoniebieskiej barwy; czasem bywa ona bardziej zielona lub bardziej niebieska, może być delikatnie pastelowa lub przybierać bardziej intensywne odcienie. Charakterystyczne białe, nieregularne żyłki, którymi poprzecinany jest minerał, to wrostki albitu.
Amazonit już w starożytności nazywany był kamieniem młodości. Noszono go na szyi, aby przeciwdziałać czasowi i na długo zachować świeży, młody wygląd. Tworzono z niego różnego rodzaju ozdoby oraz amulety, wiele z nich odkryto w grobowcu faraona Tutenchamona. Również w późniejszych czasach kamień ten wykorzystywano do tworzenia różnego rodzaju przedmiotów dekoracyjnych, takich jak szkatułki, wazony, popielnice, wazy, figurki a nawet blaty stołów.
Amazonit polecany jest artystom: pisarzom, muzykom, tancerzom, malarzom, itp., gdyż wpływa na zdolność autoekspresji, pobudza i rozwija kreatywność. Jako symbol nadziei, wiary i optymizmu, odpędza lęki, czarne myśli i niepowodzenia obracając je w sukces. Ponoć przynosi szczęście w grach losowych.
Według medycyny niekonwencjonalnej posiada właściwości odmładzające i pomaga zachować jędrny wygląd skóry. Współcześni litoterapeuci zalecają go, ze względu na dobroczynny wpływ na układ kostny, jego systematyczne noszenie ponoć ułatwia zachowanie równowagi wapniowej w organizmie, a także stabilizuje system nerwowy.
Amazonity zalecane są dla osób urodzonych pod znakiem Panny i Wagi.
Powrót do Encyklopedii Kamieni