Akwamaryn
Akwamaryn jest kamieniem szlachetnym, jego nazwa pochodzi od połączenia łacińskich słów „aqua marine” czyli „woda morska” nawiązujących do jego barwy. Akwamaryn jest zielono-niebieską odmianą berylu – minerału, na którym opiera się także skład chemiczny szmaragdów i morganitów. Za niebieską barwę wśród beryli odpowiadają domieszki żelaza. Przyjęło się, że to właśnie nasycona niebieska barwa akwamarynu, bez zielonych tonów, jest najbardziej wartościowa. Dlatego też akwamaryny są często podgrzewane, co wydobywa z nich cenny niebieski odcień. Ciekawym zjawiskiem charakterystycznym dla akwamarynu jest tzw. dichroizm czyli dwubarwność, na tle niemetalicznej powierzchni, w zależności od ustawienia kryształu może być niebieski lub bezbarwny.
Największy wydobyty do tej pory kryształ akwamarynu przechowywany jest w British Museum w Londynie. Przezroczysty kryształ w kształcie nieregularnego graniastosłupa waży aż 110,2 kg. Równie okazały kryształ ważący 61 kg został znaleziony w Brazylii w okolicy Belo Horizonte.
W Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku znajduje się okaz ważący 4438 karatów – kamień jest oszlifowany fasetkowo w kształcie jajka.
Według legendy akwamaryn pochodzi ze skrzyń skrywających skarby syren. Starożytni Grecy i Rzymianie już w III wieku p.n.e. wykorzystywali ten piękny kamień do tworzenia biżuterii zdobionej morskimi motywami. Specjalnie wytwarzane brosze (tzw. intaglia) były talizmanami mającymi chronić żeglarzy podczas podróży przez niebezpieczne wody burzliwego oceanu. Tradycja ta praktykowana jest przez niektórych do dzisiaj.
Na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane jest berło Stanisława Augusta Poniatowskiego wykonane około 1792 roku zdobione trzema laskami akwamarynu, połączonych ze sobą złotymi oprawami w kształcie pierścieni, ze stylizowanymi złotymi liśćmi akantu.
Występowanie: Brazylia (Minas Gerais, Rio Grande do Norte, Ceará – najcenniejsze), Pakistan – Ousso, USA (Maine, Karolina Północna, Kolorado), Rosja (Syberia - Mursińsk, Ural), Madagaskar – najlepsze ciemnoniebieskie kryształy akwamarynu, kraje Afryki Południowo-Zachodniej.
Barwa: Od zielonkawo niebieskiego po intensywny błękit.
Akwamaryn uchodzi za symbol szczęścia i młodości. Przypisuje się mu moc wzmacniania małżeńskich więzi. Nazywany jest również „kamieniem odwagi”. Pozwala pokonać nieśmiałość oraz przełamać trudności z asertywnością, ze szczerym wyrażaniem emocji, uczuć i myśli. Podobno chroni przed porażkami, wpływa na dobre samopoczucie oraz poprawia bystrość umysłu. Z tego powodu jest doskonałym kamieniem dla osób zapracowanych, przytłoczonych odpowiedzialnością i stresem.
Według medycyny niekonwencjonalnej akwamaryn sprawdza się w dolegliwościach alergicznych takich jak katar, łzawienie oczu, zmiany skórne. Łagodzi dolegliwości gardła i krtani. Ponadto przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym, chroni przed reumatyzmem oraz zwiększa odporność organizmu na infekcje.
Ten niezwykły minerał jest również talizmanem dla osób urodzonych w marcu. Polecany dla Barana, Byka, Bliźniąt, Wagi, Skorpiona, Wodnika, Ryb.
Powrót do Encyklopedii Kamieni